top of page

Ukážky zbierok z depozitára lyžiarskeho múzea

O ZALOŽENÍ LYŽIARSKEHO MÚZEA

Dňa 26. júla 1980 sa v Kremnici na spoločnom zasadnutí predsedu MsNV Kremnica, riaditeľa MMM (Múzeum Mincí a Medailí) v Kremnici a členmi užšieho predsedníctva Výboru lyžiarskeho zväzu SÚV ČSZTV zriadenie lyžiarskeho múzea v Kremnici. Vo svojom prejave predseda VLZDr. Schelling zdôraznil, že pri príležitosti osláv 50. výročia organizovaného lyžovania na Slovensku vo Vysokých Tatrách bolo dohodnuté, aby sa aj a Slovensku zriadilo lyžiarske múzeum. Umiestnenie lyžiarskeho múzea do Kremnice vyšlo z iniciatívy Kremnických lyžiarskych funkcionárov. Lyžovanie v Kremnici má veľmi dávnu tradíciu a mesto Kremnica malo možnosť vyčleniť pre tento účel vhodné priestory.

 

Vďaka Ľudovítovi Fuskovi a Rudolfovi Čillíkovi, ktorí iniciatívne prerokovali s funkcionármi MsNV a MMM a členmi P-VLZ (Predsedníctvo Výboru lyžiarskeho zväzu) sa uskutočnilo stretnutie s cieľom dohodnúť ako realizovať skvelú myšlienku zriadenia lyžiarskeho múzea. Na tomto jednaní prisľúbil predseda MsNV Ľudovít Leitner, že pre tento účel bude vyčlenená osobitná budova v historickom centre na námestí l. mája a to buď dom č. 13, alebo 14.Riaditeľ MMM Dr. Ladislav Jasenák zase prisľúbil, že zabezpečí odbornú časť. O zaslanie archívneho materiálu požiadal Organizačné výbory Tatranského pohára, Veľkej ceny Slovenska, Veľkej ceny Demänovských jaskýň, Ski Interkritéria, Bezrooukovho memoriálu, Bielej stopy, Goralského klobúka, Memoriál Janka Nováka, Interski, Zimný zraz turistov, všetky lyžiarske oddiely v SSR, Slovenský ústredný výbor SZM Bratislava, Lyžiarske múzeum v Jilemnici. Na záver tohto stretnutia P-VLZ schválilo zriadenie lyžiarskeho múzea v Kremnici. Na tomto zasadnutí bola menovaná P-VLZ komisia v zložení Ing. Fusko, Ján Mráz, Dolinský a Livora, ktorá mala v spolupráci s riaditeľom MMM Ladislavom Jasenákom pripraviť návrhy scénara a celkového zriadenia múzea. Predseda VLZ Dr. Schelling na záver rokovania konštatoval, že zriadenie lyžiarskeho múzea na Slovensku v Kremnici bola vynikajúca myšlienka, ktorá má reálne podmienky vďaka pochopeniu orgánov mesta Kremnica. Zriadenie lyžiarskeho múzea v Kremnici bolo významnou udalosťou v lyžiarskom hnutí nielen pre súčasnosť, ale i pre budúce lyžiarske pokolenia na Slovensku.

 

Na ďalšom zasadnutí dňa 28. 10. 1980 členovia komisie pre založenie múzea pán Ján Mráz, Dr. Scheling, Kubran, Dr. Ilavský, Dolinský, Livora, Ing. Fusko informovali o výsledkoch získavania exponátov. Neoceniteľnú pomoc z mnohých ďalších bola od pána Alojza Lutonského. Presťahovanie zabezpečil Ján Mráz, Čestný člen SOV a držiteľ Olympijského radu v striebre, prvý generálny tajomník Slovenského olympijského výboru v rokoch 1993 – 1996, dlhoročný šéf slovenského lyžovania i člen predsedníctva Medzinárodnej lyžiarskej federácie a generálny tajomník organizačného výboru nezabudnuteľných majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní na Štrbskom Plese v roku 1970. Archív Jána Mráza, ktorý daroval múzeu patrí k najväčším a najucelenejšímfondom v zbierkach SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR a Kremnického lyžiarskeho múzea. V rokoch 1980 až 1987 pracovalo mnoho menovaných i nemenovaných nadšencov na zriadení Lyžiarskeho múzea v Kremnici.

 

Výsledkom ich práce bola dňa 29. 1. 1988 slávnostná vernisáž expozície Z dejín lyžovania na Slovensku.

 

Koncom roka 2001 prišlo na základe rokovania Národnej banky Slovenska- Múzea mincí a medailí v Kremnici (historické mesto na strednom Slovensku) a Slovenského združenia telesnej kultúry k prevodu fondu lyžovania, z majetku Múzea mincí a medailí do vlastníctva MTK. Tento fond, obsahujúci rôzne predmety z histórie lyžovania na Slovensku, bol vybudovaný v priebehu predchádzajúcich pätnástich rokov v Múzeu mincí a medailí, ktoré zároveň plnilo aj funkciu mestského múzea. Po prechode pod nového zriaďovateľa, Národnú banku Slovenska, prebehli rokovania s predstaviteľmi Mesta Kremnica, ktorí prejavili záujem o zachovanie a opätovné sprístupnenie fondu v meste. Na základe podpísania zmluvy bol vytvorený zo spoločných zdrojov priestor pre vybudovanie stálej expozície lyžovania na Slovensku a jeho depozitu. Odborným garantom expozície ako i majiteľom zbierok sa stalo Múzeum telesnej kultúry v SR. Od roku 2003, keď bola sprístupnená nová stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku, múzeum získalo v rámci výstavného priestoru i plochu pre konanie príležitostných výstav. Na základe finančnej podpory Ministerstva kultúry v SR bola dňa 5. decembra 2007 otvorená reinštalovaná Stála expozícia lyžovania na Slovensku. Múzeum pravidelne sprístupňovalo v priestoroch expozície príležitostné výstavy venované histórii lyžovania alebo iným významným udalostiam a výročiam športu na Slovensku. V roku 2013 získalo múzeum nový priestor v Bellovom dome situovanom v bezprostrednej blízkosti Mestského úradu v Kremnici v centre mesta. Expozícia verejnosti bola opätovne prístupná 6. decembra 2013 (otváracie hodiny – piatok – nedeľa od 11 – 15h). Podľa doposiaľ získaných ohlasov toto rozhodnutie bolo správne a expozícia zaznamenáva dobrú návštevnosť. Nájdete u nás predmety významných slovenských športovcov, ako Radoslav Židek, Adam Žampa, Veronika Velez - Zuzulová, Martin Švagerko, Rudolf Čillík a mnohých ďaľších.

 

Od 1. januára 2015 je nový zakladateľ Múzea telesnej kultúry v SR Slovenský olympijský výbor. Nový názov múzea je Slovenský olympijský výbor, Slovenské olympijské a športové múzeum.

 

ABOUT

Pani Darina Salátová

lektorka a správkyňa depozitára lyžiarskeho múzea od roku 2002

  • Facebook App Icon
  • Google+ App Icon
bottom of page